budowa systemu podgrzewania wody za pomocą pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim
to największa dotychczasowa realizacja WES w obszarze “ENERGY”. Dzięki temu Spółdzielnia dysponuje samowystarczalnym, odnawialnym źródłem energii i 1 lipca br. z odłączyła się od zasilania Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim.
Partnerami WES w realizacji projektu byli: Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych „WIST” Halina Wysocka oraz „Stream” Michał Wysocki
Nasza firma była odpowiedzialna za prace montażowe i instalacyjne pomp ciepła oraz instalacje elektryczne zasilające pompy ciepła – zainstalowaliśmy 62 pompy ciepła o łącznej mocy 798 kW na 22 budynkach wielorodzinnych.
Foto: archiwum SM w Bielsku Podlaskim
Naszym szczególnym osiągnięciem jest autorski system automatyki i sterowania
Największym wyzwaniem w moim obszarze, było zarządzanie komunikacją między instalowanymi urządzeniami a Klientem. Trudnością było zebranie danych z wielu typów urządzeń – ciepłomierzy, przepływomierzy, instalacji fotowoltaicznych. Dane te posłużyły do stworzenia algorytmów sterowania w oparciu o bieżącą produkcję energii i zużycie ciepłej wody. Stworzyliśmy profile zużycia ciepłej wody dla wszystkich 22 budynków – do każdego podeszliśmy indywidualnie, ponieważ każdy z nich ma zróżnicowany profil . Inny ma budynek zamieszkały w większości przez seniorów, a inny zamieszkały przez osoby pracujące i rodziny z dziećmi. W zależności od profilu budynku, system w oparciu o zautomatyzowane harmonogramy steruje pracą pomp i instalacji PV.
W wyniku naszych prac powstały zupełnie nowe, zbudowane od podstaw:
- aplikacja serwerowa (back-endowa)
- aplikacja webowa (front-endowa) do zdalnego sterowania całym systemem
- oprogramowanie na sterownikach pomp ciepła
- obsługa komunikacji
Położyliśmy duży nacisk na bezpieczeństwo – używamy bezpiecznych protokołów komunikacyjnych. Panel sterowania w aplikacji webowej daje Klientowi pełen podgląd informacji o wszystkich instalacjach i możliwość ustawienia harmonogramów pracy pomp.
Krzysztof Sawicki – Zastępca Dyrektora Technicznego w WES
Cezary Szerszenowicz, Wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim przy obsłudze aplikacji do sterowania systemem pomp ciepła
Foto: archiwum SM w Bielsku Podlaskim
W procesie tworzenia systemu automatyki i sterowania kluczowy był ogrom prac programistycznych.
Wymagało to wsparcia udzielonego przez specjalistów z innych działów.
Byłem odpowiedzialny za opracowanie i implementację skryptów sterujących układem, które umożliwiają automatyzację monitorowania i optymalizację pracy systemu. Największym wyzwaniem programistycznym było zapewnienie stabilności i niezawodności tych skryptów w zmieniających się warunkach operacyjnych. Wymagało to precyzyjnego dostosowania algorytmów do specyficznych potrzeb systemu. Dodatkowymi wyzwaniami było zapewnienie płynnej integracji różnych komponentów systemu oraz optymalizacja wydajności skryptów, aby minimalizować zużycie zasobów systemowych. Moja praca bezpośrednio przełożyła się na poprawę efektywności i stabilności działania tego układu.
Łukasz Wysocki – Kierownik Działu Modelowania Sieci w WES
Zaprojektowane zostały układy hybrydowe – połączenie instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła. Dzięki temu część energii jest pozyskiwana ze słońca, a dużo większa część z pomp ciepła. W przypadku niedoborów produkcji energii słonecznej Spółdzielnia wspomaga się energią elektryczną z sieci.
Pompy działają w kaskadzie – w każdym budynku, zamiast jednej pompy o dużej mocy, zainstalowano trzy, pracujące naprzemiennie.
Foto: archiwum WES
Sama praca instalacyjna trwała ok. 7 miesięcy i była wykonywana przez nasz zespół inżynierów i techników
We wczesnej fazie projektu byłem odpowiedzialny za przygotowanie prototypu skrzynek sterowniczych do automatyki, produktów i rozwiązań które pozwolą na spełnienie przyjętych założeń. Następnie była faza testów i przygotowań produkcji “miniseryjnej”. Po rozpoczęciu prac w terenie, pracowałem blisko z naszym zespołem instalatorskim podczas montażu urządzeń i instalacji. W końcowej fazie projektu zadań było więcej – codzienny kontakt i wsparcie ekip podwykonawców. Byłem również odpowiedzialny za zaplanowanie i wykonanie instalacji elektrycznej , dostawy dobranych materiałów, przebieg prac na kolejnych budynkach i końcowe uruchamianie instalacji.
Wyzwaniem była intensywność prac – w pewnych momentach musiałem być w kilku miejscach na raz, jednocześnie wykonując swoją pracę i prowadząc intensywne rozmowy przez telefon.Jako zespół instalatorski postawiliśmy na samodzielność – każdy dostał określone długofalowe zadania i wykonywał je sam, co wyeliminowało rozpraszanie się. Jako ekipa wraz z Przemkiem, Bartkiem i Adrianem możemy być z siebie dumni – często wykonywaliśmy zupełnie nowe dla siebie czynności z bardzo pozytywnym skutkiem. Moim koledzy bardzo samodzielni i odważni, nabrali wiele umiejętności oraz doświadczenia wymaganego w tej branży. Pomimo trudnych momentów, prace szły do przodu z ostatecznie naprawdę dobrym finałem.
Maciej Zakrzewski – Kierownik Działu Energetyki w WES
Foto: archiwum WES
zsynchronizowanie złożonych prac koncepcyjnych, programistycznych i instalacyjnych było szczególnym wyzwaniem kierownika tego projektu
Realizację inwestycji budowy hybrydowych układów do podgrzewania wody, jako inżynier oceniam jako wielkie wyzwanie techniczne jak i organizacyjne. Jednocześnie była to prawdziwa przyjemność ze względu na grono firm uczestniczących w realizacji tego projektu.
Dobra współpraca konsorcjantów jest podstawą sprawnej realizacji zadań
Jak to zwykł mówić Michał Wysocki z firmy „Stream” – nie ma problemów, są tylko wyzwania.
Oczywiście te wyzwania były różnorakie. Zaczynając od pogody, kończąc na aspektach technicznych. Na pogodę nie mieliśmy wpływu, a problemy techniczne są, będą i jak dotąd zawsze udaje nam się je rozwiązać z korzyścią dla naszych Klientów. A to jest możliwie ze względu na zespół specjalistów pracujących w WES.
Nasi pracownicy są najwyższej klasy specjalistami w swoich obszarach
Szczególnie dumny jestem z ich kreatywności w rozwiązywaniu wszelakiego typu problemów. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi jesteśmy firmą potrafiącą zrealizować największe wyzwania.
Trzeba podkreślić, że inwestycja w Bielsku Podlaskim, była możliwa do realizacji, w dużej mierze dzięki determinacji i profesjonalizmowi Zarządu Spółdzielni.
Przygotowane przez Spółdzielnię analizy techniczno – ekonomiczne, audyty energetyczne, wskazały jednoznacznie na zasadność tego typu inwestycji.
Wykazane w tych dokumentach efekty techniczne – oszczędności energetyczne, oraz efekty ekonomiczne – oszczędności finansowe, wskazują, że tego typu inwestycje w budynkach wielorodzinnych są jak najbardziej zasadne, a nawet w obecnych czasach niezbędne. Tylko realizując takie inwestycje można zrealizować oczekiwane oszczędności energetyczne, a co za tym idzie uzyskać wymierne oszczędności ekonomiczne. Oczywiście koniecznym jest, aby inwestycja ta nie była realizowana na zasadzie – kupimy i zamontujemy pompy ciepła i będzie super. Tutaj niezbędny jest odpowiedni pomysł, aby zainstalowana technika była jak najbardziej efektywna. Stąd wymagania techniczne stworzone przez SM w Bielsku Podlaskim, skupiały się z jednej strony na odpowiednio dobranych pompach ciepła, systemach PV, ale przede wszystkim na układzie automatyki spinającym te dwa systemy w jeden spójny układ hybrydowy. To wszystko było podstawą sukcesu tej inwestycji. Naszą „zasługą” jako WES było to, że dzięki swojemu doświadczeniu w realizacji tego typu inwestycji, byliśmy w stanie podołać stawianym przez wykonawcę zadaniom. Jednocześnie byliśmy w stanie uzupełnić i rozwinąć oczekiwaną przez Zamawiającego funkcjonalność.
Nasz autorski system sterowania idealnie wpisał się w oczekiwania SM w Bielsku Podlaskim.
Dzięki skalowalności naszych rozwiązań jesteśmy pewni, że przygotowaliśmy nasz system do obsługi różnorakich układów. Nie obawiamy się problemu skali, jesteśmy w stanie obsłużyć praktycznie dowolną ilość obiektów w dowolnej lokalizacji. Montujemy i zarządzamy różnorakimi rozwiązaniami z obszaru pomp ciepła, PV, urządzeń peryferyjnych i wykonawczych współpracujących w tego typu układach. Nasze autorskie oprogramowanie, dzięki przemyślanym algorytmom, jesteśmy w stanie polecić każdej spółdzielni mieszkaniowej – po prostu jako autorzy tego typu systemów jesteśmy w stanie dostosować nasz produkt do oczekiwań dowolnego klienta.
Doświadczenie w realizacji, montażu urządzeń, integracji systemów jest naszą niewątpliwą mocną stroną. Nasi pracownicy, ich wiedza, zaangażowanie, zdolność do nieszablonowych działań, są naszą siłą. Łączymy wodę z prądem, odnajdując w tym korzyści a nie zagrożenia.
Adam Chmielewski – Dyrektor ds. Energetyki w WES, Kierownik projektu
Według informacji Wiceprezesa Spółdzielni, Pana Cezarego Szerszenowicza, inwestycja, nie licząc odsetek od kredytu, zwróci się Spółdzielni po pięciu, sześciu latach. Żeby ją sfinansować, połowę kwoty z uzyskiwanych dzięki niej oszczędności SM przeznacza na spłatę kredytu a druga połowa zostaje w portfelach mieszkańców.
Władze SM w Bielsku Podlaskim otwarcie dzielą się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami innych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wszyscy są na ogół zdumieni wysokim poziomem realizacji tego projektu.
“Słońce na etacie”
czytaj artykuł o projekcie na portalu Budownictwo i Architektura Podlasia prowadzonym przez Podlaską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa LINK
Chcesz wprowadzić podobne rozwiązania? POROZMAWIAJMY!
Adam Chmielewski
Dyrektor ds. energetyki
Prezes zarządu
A.CHMIELEWSKI@WES.INFO.PL
+ 48 669 124 698