KONFERENCJE
WYZWANIA I ROZWIĄZANIA – pierwsza autorska konferencja WES i Partnerów otwierająca nowy cykl, odbyła się w dniach 5-7 czerwca 2024 w pięknej scenerii położonego na skraju Puszczy Knyszyńskiej hotelu Lipowy Most. Na miejsce wydarzenia przybyło łącznie 100 osób – przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowych, komunalnych, urzędów gmin i miast, świata nauki oraz firm obsługujących branżę wod-kan.
Zgodnie z tytułem wydarzenia, tegoroczni prelegenci położyli nacisk na zaakcentowanie wyzwań jakie stoją obecnie przed branżą wod-kan oraz przedstawienie rozwiązań będących odpowiedzią na nie. Przedstawionych zostało wiele przykładów wdrożeń z praktyki dostawców rozwiązań, przedsiębiorstw wod-kan jak i ze świata nauki.
O wyzwaniach związanych z finansowaniem inwestycji w przedsiębiorstwach wodociągowych mówiła Beata Wiśniewska – Prezes Wodociągów Białostockich – Honorowego Gospodarza konferencji. Pani Prezes odwołała się do swojego wieloletniego doświadczenia w zarządzaniu, realizacji i rozliczaniu projektów europejskich i krajowych, podczas pełnienia funkcji zarządczych m.in. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz w Wodociągach Białostockich. Spektrum możliwości finansowania projektów wod-kan ze środków UE okazuje się być bardzo szerokie – od programów ogólnopolskich, poprzez regionalne, na transgranicznych kończąc.
Branża wod-kan po trzech trudnych latach niedoinwestowania stoi przed wielkimi wyzwaniami. Największe z nich to wdrożenie czterech dyrektyw: dyrektywy wody pitnej, dyrektywy związanej z cyberbezpieczeństwem, dyrektywy związanej z odpornością infrastruktury krytycznej i aktualizacji dyrektywy ściekowej. To wyzwania, na które potrzebujemy ogromnych kwot pieniężnych, stąd też moje wystąpienie dotyczy możliwości dofinansowania inwestycji z zewnętrznych źródeł jakimi są środki unijne.
Beata Wiśniewska – Prezes, Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.
Paweł Sikorski – Prezes Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie” – Patrona Honorowego konferencji, podsumował obecne i przyszłe wyzwania branży z jakimi styka się poprzez szeroko zakrojone działania Izby, m.in. ankiety ekonomiczno-techniczne będące podstawą raportów benchmarkingowych.
Przykład tej konferencji pokazuje, że warto się spotykać. Wartością jest to, że możemy słuchać wystąpień, prelekcji, zadawać pytania, dzielić się doświadczeniami – zarówno tym, co się udało, jak i tym co się nie sprawdziło. I to wyróżnia branżę wod-kan – to, że dzielimy się, spotykamy, konsultujemy i rozmawiamy.
Paweł Sikorski – Prezes, Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”
Z kolei Janusz i Jerzy Topolscy – eksperci z Pracowni projektowej PPJT Topolski, poruszyli temat wyzwań w zakresie konsumpcji energii przez przedsiębiorstwa wod-kan. Zaproponowali rozwiązania OZE i możliwości magazynowania energii elektrycznej wytwarzanej przez źródła odnawialne.
O stałym monitoringu akustycznym jako wsparciu dla strefowania sieci wodociągowej mówił Marcin Kucharski – Menedżer produktu w vonRoll hydro. Przedstawił podłoże teoretyczne i korzyści z synergii obszarów monitoringu akustycznego i strefowania.
Zbigniew Sierdziński – Prezes Zarządu KartGIS oraz Adam Niedośpiał – Dyrektor Handlowy przedstawili liczne case studies z wykorzystaniem narzędzi GIS w przedsiębiorstwach wod-kan oraz integracji GIS z obszarami takimi jak model sieci, odczyt wodomierzy, SCADA, monitoring stref.
Polecam i zachęcam – cudowne miejsce, ludzie i merytoryczni wykładowcy.
Iwona Pietrzak – Specjalista ds. kontroli wewnętrznej, PWiK Sp. z o.o. w Olsztynie
Łukasz Wysocki – Kierownik Działu modelowania sieci w WES otworzył swoje wystąpienie pytaniem – czy można wykrywać awarie zza biurka? Pokazując niejako “od zaplecza” proces dokonywania obliczeń miar podobieństwa, wskazał w jaki sposób model hydrauliczny pokazuje reakcje sieci wodociągowej na wycieki, co jest możliwe do wykonania bez wizyt w terenie.
Sesję poświęconą kwestiom gospodarki wodomierzowej i odczytu wodomierzy rozpoczął dr inż. Piotr Tuz – Dyrektor Handlowy w WES. Przedstawił sposoby doboru urządzeń pomiarowych dla obiektów o różnym sposobie użytkowania, z naciskiem na optymalizację średnic wodomierzy. Na podstawie przykładów prowadzonych projektów wskazał wartości finansowe do odzyskania przez przedsiębiorstwo wod-kan, przy zastosowaniu kilku kroków i sprawdzonych metod.
Mirosław Rząsa i Andrzej Musiał – Kierownicy Sprzedaży w ITRON, pokazali możliwości wprowadzania rozwiązań IoT drogą ewolucyjną, np. stopniowego i zaplanowanego przechodzenia z mobilnego systemu odczytu wodomierzy na stacjonarny.
Na konferencji poznałem nowe rozwiązania, które można zaimplementować w mojej firmie i wymieniłem się doświadczeniami z innymi użytkownikami
Tomasz Paluch – Kierownik Działu Utrzymania Ruchu, PWiK Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach
Temat IoT kontynuowali Piotr Guziewicz – Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług wraz z Michałem Łopuckim – Key Account Managerem w Emitel. Opisali kolejne etapy procesu budowania sieci LoRaWAN oraz przykładowe realizacje projektów w obszarze internetu rzeczy, nie tylko dla branży wod-kan.
Na koniec zagraniczni goście – Tulay Gunenc – odpowiedzialna za International Relations oraz Sherif Tahirovic – Chief Product Officer for Aircom and International Sales Specialist w MANAS (Turcja) przedstawili zasoby i doświadczenie firmy MANAS w zakresie opomiarowania mediów i wdrożeń systemów stacjonarnych.
Firma WES zrealizowała niesamowite zadanie – zorganizowała bardzo dobrą konferencję i dowiedzieliśmy się na niej tego, co nas interesuje. Dla mnie na konferencjach najważniejsze są kontakty z ludźmi, poznawanie ich i bezpośrednia rozmowa. Dużo rzeczy można przeczytać z literatury, folderów, internetu, ale wiele szczegółów poznaje się dopiero przy rozmowach kuluarowych. Referaty muszą być krótkie i zwięzłe, natomiast późniejsze doszczegółowienie tematu z prelegentem jest bardzo wartościowe i dopiero wtedy nabywamy pełną wiedzę. Ponieważ jestem inżynierem, wszystkie tematy tu zaprezentowane mnie interesują. Niemniej ja przyjechałem tu po wiedzę z zakresu odczytów mobilnych, stacjonarnych i dowiedziałem się prawie wszystkiego. Mam już sprecyzowane, w którą stronę wodociągi lubelskie mogłyby pójść.
Krzysztof Marczuk – Kierownik Wydziału Opomiarowania Wody i Ścieków, MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie
Pierwszy dzień zakończyła regionalna biesiada z tańcami przy tradycyjnej muzyce podlaskiej kapeli Batareja.
Drugi dzień rozpoczął się od spotkania z mistycyzmem prawosławia. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Ikon oraz Monaster Prawosławny w pobliskim Supraślu. W muzeum mieli okazję podziwiać ok. 300 ikon, przedmiotów sakralnych i fresków, z czego wiele to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy. Natomiast starannie odbudowany i odrestaurowany Monaster – w tym szczególnie cerkiew obronna, zachwyciła zwiedzających architekturą i ikonografią wywiedzioną z bizantyjskiego kręgu kultury bałkańskiej połowy XVI w.
Część wykładową tego dnia otworzył Bartosz Stasiak – Starszy Specjalista ds. Marketingu i Sprzedaży w ABB przedstawiając wybrane zastosowania rozwiązań ABB w ograniczeniu strat wody poparte przykładami pokonanych wyzwań np. dotyczących nietypowych miejsc instalacji przepływomierzy.
Daniel Kozłowski – Kierownik Regionu w Zakładzie Produkcyjnym Armatury Przemysłowej AKWA, opowiedział o wpływie armatury na koszty utrzymania sieci i wskazał na istotne techniczne aspekty produkcji, zabezpieczenia i certyfikacji produktów armaturowych.
Olgierd Wargowski – INFRAPORT Product Owner w vonRoll Infratec PL, powrócił do otwartego pierwszego dnia konferencji tematu wykrywania wycieków. Zwrócił uwagę na zmiany technologiczne jakie nastąpiły w tym obszarze wraz z pojawieniem się rozwiązań IoT.
Politechnikę Białostocką reprezentowali prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz i dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. PB. W imieniu swojego zespołu badawczego prof. Dąbrowski przedstawił wyniki prac nad innowacyjnym projektem odzysku wody ze ścieków w oczyszczalniach komunalnych. Wskazał skuteczne inicjatywy w tym zakresie na świecie oraz przedstawił własne układy badawcze do planowanych badań zasadniczych w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych.
Zajmujemy się tematyką odzysku wody ze ścieków oczyszczonych. Zastanawiamy się, czy warto ten proces prowadzić. Chyba warto, bo w wielu krajach jest on stosowany – szczególnie w krajach, gdzie jest duży stres wodny i wody jest mało, takich jak Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Proponujemy proste i tanie rozwiązania – tylko takie możemy proponować małym oczyszczalniom ścieków. Wody odzyskane można wykorzystać np. do irygacji, w gospodarce obiegu zamkniętego, a nawet wyprodukować piwo tak jak w USA. Musi być jednak przyzwolenie i finansowanie, by takie projekty mogły ruszyć. Dlatego nasze badania wstępne są po to by uzmysłowić, że warto się tym problemem zająć.
dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. Politechniki Białostockiej
Artur Zajkowski – Specjalista ds. modelowania sieci w WES, zachęcał do stosowania szerszego podejścia do realizacji projektów w obszarze gospodarki wodno-ściekowej. Na przykładzie kilku zrealizowanych projektów wskazał jak rozszerzenie pierwotnych założeń zamawiającego uchroniło przedsiębiorstwo wod-kan przed poważnych konsekwencjami technicznymi i finansowymi.
Konferencję podsumował Waldemar Joniec – Redaktor Naczelny magazynu Rynek Instalacyjny – Patrona Medialnego konferencji, zwracając uwagę na obecne trendy branży wod-kan, które wybrzmiały również na naszym wydarzeniu: gospodarka cyrkulacyjna, Smart City, Smart Home i Big Data oraz IoT. Przedstawił nurty publikacji naukowych, nurty badawcze w Polsce i na świecie oraz grupy zagadnień poddawanych analizom i badaniom.
Jesteśmy na konferencji, na której branża wod-kan dyskutuje nad wyzwaniami, jakie niosą za sobą nowe technologie. O tym jak tym wyzwaniom sprostać, dyskutujemy w gronie projektantów, eksploatatorów i samorządów, które zawiadują sieciami wod-kan. Temat implikuje wiele nowych kwestii, na które są potrzebne środki finansowe. Tych środków jest sporo, ale trzeba ich intensywnie szukać, nie tylko w planach i programach, które są przeznaczone dla branży, ale też w obszarach takich jak energia odnawialna. Środków trzeba szukać, gdyż inaczej miałyby drastycznie rosnąć taryfy, a te dotykałyby mocno nas wszystkich jako konsumentów. Podczas tego wydarzenia zastanawiamy się, jak temu zaradzić.
Waldemar Joniec – Redaktor Naczelny magazynu Rynek Instalacyjny
Część wykładową zamknęły podziękowania oraz losowanie niespodzianek od patronów medialnych i organizatorów.
Konferencję zwieńczyła kolacja z występem zespołu bluesowego “Po 50-ce”.
Serdecznie dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu. Będzie nam niezmiernie miło spotkać się z Państwem na kolejnych spotkaniach.
Takie wydarzenie jest dla nas okazją do spotkania wielu ciekawych ludzi z branży i usłyszenia o wielu różnych wyzwaniach, które również są nam znane. Wystąpienie pani Prezes Wodociągów Białostockich było bardzo życiowe, aktualne i interesujące. Będziemy mogły wykorzystać wiele z tego, co tu miałyśmy szansę usłyszeć przez te dwa dni i chętnie będziemy uczestniczyć w takim wydarzeniu ponownie.
Weronika Grelik – Główna specjalistka Wydziału Inżynierii Miejskiej w Biurze Infrastruktury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
prelegenci
Organizatorzy
HONOROWY GOSPODARZ
PATRONAT HONOROWY
PATRONAT MEDIALNY
RELACJA Z KONFERENCJI W “RYNKU INSTALACYJNYM” NR 06/2024
CZYTAJ TUTAJ
FILM
REALIZACJA: Visual Impact Studio
GALERIA ZDJĘĆ
FOTO: Katarzyna Tuz